t. 32 360 60 24 e. [email protected]
Porady

Błędy, nie do naprawienia ... Stop! Czasem, nawet mimo regularnych wizyt u dentysty, profilaktyki i dokładnego szczotkowania nasze zęby się niszczą. Dlaczego? Przede wszystkim – z braku wiedzy. W naszych sklepowych koszykach lądują produkty, które negatywnie wpływają na ich stan, a w końcu zęby są naszą wizytówką! Te zakupowe błędy prowadzą do poważnych uszkodzeń szkliwa, próchnicy i innych problemów stomatologicznych, ale nie tylko! Nabyte nawyki też mogą być destrukcyjne dla zdrowia naszej jamy ustnej, dlatego dziś przedstawimy:

TOP 7 najbardziej szkodliwych rzeczy, które niszczą nasze zęby, często bez naszej wiedzy.

 

1. Jednym z największych wrogów zębów są napoje gazowane, szczególnie te słodzone – w końcu mają wysoką zawartość cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę. Co więcej, ich kwaśny odczyn niszczy szkliwo. Niestety, nie tylko słodzone napoje gazowane są szkodliwe. Nawet te "dietetyczne" powodują erozję szkliwa!

2. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że słodycze są jednym z największych winowajców, jeśli chodzi o problemy z zębami. Cukry proste zawarte w ciastkach, cukierkach czy batonach są idealnym pokarmem dla bakterii w jamie ustnej. Szczególnie niebezpieczne są słodycze kleiste, które długo zalegają na zębach, zwiększając ryzyko próchnicy. Mamy z nich całkowicie rezygnować? Nie do końca, ale musimy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zaraz po!

3. Zbyt twarda szczoteczka, zbyt mocne szczotkowanie czy niewłaściwa technika czyszczenia zębów mogą powodować uszkodzenia mechaniczne szkliwa i dziąseł. Wiele osób, chcąc dokładnie wyczyścić zęby, szczotkuje je zbyt energicznie, co może prowadzić do erozji szkliwa i recesji dziąseł. Najlepiej wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu, którą możesz delikatnie, kolistymi ruchami czyścić zęby.

4. Nieświadome przenoszenie napięcia i stresu na mięśnie twarzy często przyczynia się do zgrzytania zębami, a tym samym – bruksizmu. To prowadzi do ich stopniowego ścierania, co z czasem osłabia szkliwo i zwiększa ryzyko uszkodzeń. Może również powodować ból w stawach skroniowo-żuchwowych, napięcie mięśni twarzy, a nawet ból głowy – czujesz ten ucisk? Spróbuj rozluźnić mięśnie twarzy -> możesz wykonać relaksujący masaż, pomedytować i poćwiczyć z oddechem, ale jeśli na dłuższą metę metody nie podziałają – koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. 

5. Palisz papierosy? To jeden z największych wrogów zdrowia, w tym również zdrowia jamy ustnej! Nikotyna i substancje zawarte w papierosach powodują nieestetyczne przebarwienia, a w skrajnych przypadkach – do utraty zębów. Dym tytoniowy wpływa negatywnie na ukrwienie dziąseł, co sprawia, że są one bardziej podatne na infekcje! Wiemy, że to nałóg, z którym ciężko się rozstać, ale popatrz na to, ile zaoszczędzisz pieniędzy na zabiegach w gabinecie. Kuszące, prawda?

6. Otwierasz butelkę piwa lub napoju zębami? To test wytrzymałości, który może skończyć się tragicznie dla Twojego uśmiechu. Choć wydaje się to szybkim i wygodnym rozwiązaniem, ryzyko jest ogromne! Zęby nie są przystosowane do takich obciążeń, a próba otwarcia butelki może prowadzić do pęknięcia szkliwa, co osłabia zęby i zwiększa ryzyko próchnicy. W gorszych przypadkach może dojść nawet do złamania zęba, co wiąże się z kosztownymi zabiegami stomatologicznymi. Zamiast ryzykować zdrowiem swoich zębów, sięgnij po otwieracz. 

7. Cytrusy, ocet czy pomidory choć są zdrowe i pełne witamin mogą być źródłem problemów dla naszych zębów – kwas zawarty w tych produktach osłabia szkliwo, co sprawia, że zęby stają się bardziej podatne na próchnicę i inne uszkodzenia. Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z ich spożycia! Musimy pamiętać o umiarze i o tym, aby w odróżnieniu od słodyczy – po jedzeniu kwaśnych produktów nie szczotkować zębów od razu. Szkliwo jest wtedy bardziej podatne na ścieranie. Najlepiej wypłukać usta wodą i odczekać około pół godziny przed myciem zębów.

Leczymy i uczymy!

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak małe błędy mogą prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych, dlatego tak ważna jest świadomość, jak nasze nawyki i wybory wpływają na zdrowie jamy ustnej. Pamiętajmy, że zadbane uzębienie to inwestycja w nasz uśmiech, który jest oceniany w pierwszej kolejności w relacjach międzyludzkich. Po tym wpisie w Dental Danecka jesteśmy przekonani, że teraz wiesz czego NIE ROBIĆ, aby zachować piękny uśmiech na lata! A jeśli odczuwasz konsekwencje swoich wyborów i nawyków – skontaktuj się z nami. Nasza droga Pani Izabela Danecka powtarza – WSZYSTKO DA SIĘ NAPRAWIĆ! 

 
Powrót do listy porad
Zobacz również
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
t. 32 360 60 24
e. [email protected]